9. Практичне заняття Українська діаспора в державах Північної Америки та Західної Європи.

 5. 11 Тема уроку: Практичне заняття Українська діаспора в державах Північної Америки та Західної Європи.

Дослідіть джерела та дайте письмові відповіді на запитання:

1. Що таке українська діаспора?

2. Визначте напрямки розселення українців та основні етапи (хвилі).

3. Яка роль української діаспори під час війни?

4. Знайдіть в інтернеті сучасні приклади допомоги чи підтримки української діаспори та наведіть декілька.

Матеріал для дослідження

1. Серед гірських порід є камінь, який при надрізанні починає розтріскуватись, розпадатися на кусочки. Назва цього каменя - діаспор, від грецького diaspora – розсіюватися. Світова історія багато народів ніби надрізала війнами, революціями, політичними подіями. І розсіювалися відколоті частинки по світах створюючи свої діаспори. Діаспора – це перебування частини народу за межами своєї етнічної території. Українська діаспора — це збірне визначення української національної спільноти поза межами українських земель (етнічної української території), яка відчуває духовний зв'язок з Україною. 

Етапи формування західної діаспори:

  • І етап - кін. XIX ст. – поч. XX ст. 
Причини: соціально – економічні. Це трудова еміграція. Західно-українська діаспора розпочала утворюватися в кінці XIX ст., коли із Західної України став масово емігрувати трудовий люд, котрий намагався врятуватися від утисків з боку австро-угорських і польських поміщиків та капіталістів, її бурхливий і широкий потік прямував до американського континенту, головним чином до США, Канади, Бразилії уряди які були зацікавлені у дешевій робочий силі. Перша хвиля масової еміграції українців за кордон почалася із Закарпаття у 70-х роках ХІХ століття. Вже дещо пізніше еміграція охопила Лемківщину, Гуцульщину, Войківщину, Східну Галичину, Буковину. З 1880 по 1914 рр., наприклад, з цих регіонів виїхало приблизно 800 тис. людей, з них у США поселилося за цей період майже 360 тис. українців. Напрямки: США, Канада, Аргентина, Бразилія 
  •  ІІ етап – 20 роки ХХ ст. 
Причини: політичні Складне соціально-політичне становище в українських землях у 1917-1920 рр. знову викликало чергову хвилю еміграції українського населення, але вже з різних регіонів нашої держави. Це була переважно політична еміграція. За 4 роки до Західної Європи та ін. країн світу виїхало понад 300 тис. людей. Напрямки: Західна Європа 
  • ІІІ етап - ІІ світова війна 
Причини: - репатріанти - воїни УПА - колобраціоністи Третя хвиля масового переміщення населення з України припадає на закінчення Другої світової війни. За період окупації фашистською Німеччиною України з її етнічної території на примусові роботи у Західну Європу було вивезено 4,2 млн. громадян. Вони являли собою переважно молодих людей, котрі, залишившись живими, знову повернулися на батьківщину. Проте близько 310 тис. людей залишилося в Західній Європі, а вже звідти понад 240 тис. людей переселилися в інші країни світу: США і Канаду -175 тис., Аргентину і Бразилію - 35-40 тис. чол., Австралію - 30 тис. людей. Більша частина воїнів УПА, яким вдалося вижити і перейти кордон, перебралася через океан до США і Канади. 
  • IV етап – сучасний 
Причини: соціально-економічні Напрямки: Західна Європа, Канада, США До західної української діаспори відносять мешканців тих земель, які свого часу були відокремлені від суцільного українського етносу шляхом перекроювання кордонів держав у 18-19 століттях. Так, частина українців у результаті історичних процесів опинилась в Угорщині, Югославії, Австрії, Німеччині. Частина з них потім переселилась і утворила невеликі етнічні групи у Великобританії, Франції, Італії, Бельгії та інших європейських країнах, і суцільні райони та навіть провінції у Канаді, США, Аргентині, Австралії. Кількісна характеристика західної діаспори виглядає нині таким чином. У США проживає близько 2 млн. осіб, половина з яких – у штаті Пенсильванія, до 20 % – у штатах Нью-Джерсі, Нью-Йорк, менше – в Мічигані, Огайо та Коннектикуті. Серед них спостерігається стійка тенденція до збереження національних цінностей, зокрема, мови. У Канаді мешкає близько 1 млн. україноканадців, в основному у провінціях Манітоба, Саскачевань, Альберта, Онтаріо (2,3%), де створені національні громадські організації, школи, філії університетів. Українська діаспора в Канаді також зберігає національні традиції. Подібне спостерігається і в інших країнах, але у менш відчутних проявах: в Аргентині та Бразилії, де проживає приблизно по 300 тис. українців, у Парагваї (понад 10 тис.), Венесуелі (понад 4 тис.), Уругваї (10-15 тис.), Австрії (понад 5 тис.), Бельгії (4 тис.), Великобританії (понад 30 тис.), у Данії, Іспанії, Греції, Італії, Люксембурзі (приблизно по 1 тис. осіб).

2. Канадець українського походження Павло Ґрод впʼяте за рік приїхав в Україну. В цей раз – на форум Ялтинська Європейська Стратегія (YES)-2023.  Ґрод очолює Світовий конгрес українців – організацію що обʼєднує багатомільйонну українську діаспору в 70 країнах. 

Під час війни бюджет конгресу збільшився у 25 разів, до $25 млн. Організація закуповує та доставляє в Україну гуманітарну допомогу, енергетичне обладнання, військову техніку. Ще один напрям роботи – міжнародний. «Ми створюємо сильний український світ», – каже Ґрод. Третина українців живуть за межами країни. Важливо, щоб ці українці інтегрувались, але не асимілювались в інших країнах. Щоб вони лишались свідомими українцями, які будуть підтримувати Україну. 

Пріоритет Світового конґресу українців: перемога України у війні, післявоєнна відбудова і сильний український світ закордоном. Ми обʼєднуємо організації українців у 70 країнах. Наші громади в цих країнах працюють над тим, щоб підсилити підтримку України. Уряди підтримують Україну, коли цього вимагає громадянське суспільство. Як це виглядає на практиці? Наприклад, 24 лютого 2023-го ми організували масштабну акцію на підтримку України у майже 400 містах світу. Ці акції висвітлювалися у місцевих ЗМІ, наші представники дають інтервʼю мовою країни проживання, де розповідають правду про війну. 

Інший важливий напрям – це фінансова підтримка України. Організації, які входять до конґресу з 24 лютого передали Україні гуманітарної допомоги на $500 млн. Окремо Світовий конґрес українців зібрав $90 млн в рамках проєкту United wih Ukraine, щоб закуповувати обладнання для ЗСУ. На початку війни територіальна оборона мала брак усього: аптечки, бронежилети, шоломи. Тоді ми сконцентрувались на цих позиціях. Зараз ми купуємо дрони, бронетехніку. На цьому тижні передаємо 27 британських броньованих машин та вантажівок для ТРО. Також ми фінансуємо ремонт і модернізацію цієї техніки. 25 таких машин вже на передовій. 

Ще один напрям нашої роботи – це проєкт Energize Ukraine. Ми співпрацюємо з Міністерством енергетики, з «Укренерго», а також іншими державними та приватними компаніями. Вони надають нам перелік необхідного, з яким мий йдемо до західних енергетичних компаній і просимо їх закрити ці потреби. Новий етап цієї роботи – це енергетична автономність українських шкіл та лікарень, які постраждали від російської агресії. 

Третій напрям нашої роботи – побудувати сильний український світ. За останні три місяці я обʼїхав десять країн, щоб зустрітися з високопосадовцями та українськими громадами. Зараз головна проблема – це відсутність українських шкіл та садочків. Це важливо, щоб українські діти вчили українську мову та не втрачали звʼязку з батьківщиною. Бо якщо діти не будуть знати українську мову, культуру, то вони не повернуться в Україну. 

Українські школи та садки – це можливість українським біженцям отримати роботу і не бути залежними від соціальної підтримки урядів. Ведемо перемовини з Міністерством освіти України та європейськими міністерствами, щоб розробити план створення мережі українських садочків та шкіл. 

3. Найбільшу активність у громадсько - політичній діяльності за кордоном проявляють українські діаспори у США, Польщі та Німеччині, повідомила голова правління Громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська на презентації в Медіацентрі "Україна - Укрінформ" результатів досліджень щодо міграції, медіаспоживання та громадсько-політичної активності вимушених переселенців.

"За нашими загальними спостереженнями, дуже активна діаспора - і стара і, скажімо так, нова хвиля шукачів тимчасового прихистку - це США, Польща, багато в чому - Німеччина. У Великій Британії дуже часто програми, спрямовані на допомогу українцям, теж мають певний вплив. Наприклад, Велика Британія через програму прихистку диверсифікує українців у всій країні", - зазначила представниця "ОПОРИ".

Згідно з проведеним дослідженням, 43% респондентів вважають, що мають можливість впливати на політичне життя в Україні на відстані, 46% - не бачать такої можливості.

Результати показують, що за останні пів року для підтримки України респонденти частіше донатили на ЗСУ (80%), допомагали рідним і знайомим в Україні (76%), популяризували інформацію про Україну (69%), а також носили українську символіку в повсякденному житті (60%).

Корисні посилання:

Українці в Америці. Новини діаспори

Стожари. Інформаційний сайт української діаспори

Домашнє завдання на 12.11

Закінчити практичну роботу та повторити матеріал попередніх тем, підготуватися до тематичного оцінювання. 


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Тиждень історії та права 2025

Тематична вікторина "Свічка пам'яті"