12. Практичне заняття. Входження Кримської області до складу УРСР: міфи та реальність (дослідження документів).
13.10 тема уроку: Практичне заняття. Входження Кримської області до складу УРСР: міфи та реальність (дослідження документів)
Попрацюйте з історичними джерелами та дайте письмові відповіді на питання.
1. Які зміни в структурі населення Кримського півострова відбулися в середині XX ст.?
1. Розгляньте репродукцію картини Р. Емінова «Поїзд смерті 2». Що на ній зображено? Як ви гадаєте, ситуація, у якій опинилися люди, була наслідком добровільних чи примусових дій?
Чисельність населення
Кримської області за національним станом за переписами населення 1939 і 1959 рр. (Лист начальника Центрального статистичного управління УРСР М. Маркіна заступнику Голови Ради Міністрів УРСР П. Троньку про чисельність населення Кримської області за національним складом від 21 березня 1966 р.).
2. Що довідуємося з історичних джерел про причини, які спонукали партійно-державне керівництво передати Кримську область зі складу РРФСР до складу УРСР?
3. Опрацюйте текст наукового дослідження, поданого нижче. Оберіть з тексту найважливіший, на вашу думку, фрагмент і за його допомогою дайте відповіді на запитання: Які думки викликав цей уривок? Чому це важливо? Що в ньому сумнівного?
Великі зміни в національний склад населення і України, і Криму принесла Друга світова війна. 15 серпня 1941 р. з Криму було виселено 61 тис. німців. У 1944 р. з півострова депортовано кримських татар, вірменів, болгар, греків - усього 228,5 тис. осіб... На 1939 р. тут проживало 1 млн 123 тис. осіб, а до літа 1944 р. чисельність населення зменшилася до 379 тис. Крим не лише значною мірою обезлюднів, але й занепав економічно...
Зруйнований і позбавлений засобів виробництва регіон потребував негайної допомоги, колосальних фінансових вливань... Але И. Сталін вирішив... Крим піднімати власними силами - руками переселенців. Основна маса їх направлялася з Брянської, Курської, Воронезької, Ростовської, Орловської областей та Краснодарського краю РРФСР, а також Вінницької, Житомирської і Київської областей УРСР. Однак організація переселення проводилась безвідповідально, людям не було забезпечено навіть мінімальних умов облаштування на новому місці. У результаті вже до 1948 р. майже 60 % переселенців першої хвилі залишили Крим...
З дотриманням усіх конституційних норм і правил півострів було передано Україні, 26 квітня 1954 р. він офіційно став її складовою частиною. Відбудова Криму і його розвиток відтепер були «головним болем» українського народу... основні зусилля спрямовувались на заселення півострова. Тепер основний потік переселенців до Криму було спрямовано з густонаселених областей УРСР - Вінницької, Волинської, Дрогобицької, Київської, Житомирської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Чернігівської, Чернівецької, Хмельницької. Новоселів заселяли в 24 райони Кримської області. З усіх переселенців за десять років (1954-1964 рр.) не зуміли закріпитися приблизно 8 % прибулих. Упродовж 1960-1970-х років населення Криму зросло на понад 40 %. При цьому механічний приріст перевищував природний і становив 72 % від загального.
4. Перевірте себе: чи маєте ви достатньо аргументів для руйнування міфів? Сформулюйте висновок (п’ять-шість речень). Скористайтеся інформацією з правої колонки таблиці.
Наслідки входження Кримської області до складу УРСР:
1. виникнення низки економічних проблем, розв’язання яких відбулося за рахунок потенціалу Української РСР;- 2. суттєві зрушення в розвитку економіки півострова: збудовано нові промислові підприємства, зріс потенціал аграрного сектору; споруджено багато житла, шкіл, лікарень;
- 3. повне забезпечення півострова водою, газом, електроенергією;
- 4. перетворення області на передовий регіон курортного господарства та масового туризму в СРСР;
- 5. збільшення чисельності росіян в Україні за рахунок жителів Криму.
5. Проаналізуйте значення цих наслідків як для України, так і для Кримської області.
Домашнє завдання на 15.10:
Закінчити практичну роботу.
Коментарі
Дописати коментар