12. Практичне заняття: Чому права і свободи людини є основою демократії

 11.10 Тема уроку: Практичне заняття:   Чому права і свободи людини є основою демократії.



Повторіть матеріал попередніх уроків, опрацюйте запропоновані джерела та дайте письмові відповіді на запитання практичної роботи.

Матеріал для опрацювання:

Що таке демократія?

Народом людей, волею народу і для народу.
Авраам Лінкольн

Слово демократія походить від грецького слова «демос», що означає «народ», і «кратос», тобто влада, тому демократія може розглядатися як «влада народу»: спосіб правління, який залежить від волі народу.

Існує багато різних моделей демократичного уряду в усьому світітому іноді простіше зрозуміти, в чому полягає ідея демократіїніж в чому її сутьДемократія — це не самодержавство чи диктатураде править одна людина, і це не олігархіяде правителями є невелика частина суспільстваЩоб правильно зрозумітиварто сказатищо демократія — це навіть не є «влада більшості»якщо це означаєщо інтереси меншин ігноруються повністюДемократіяпринаймні в теорії, є урядщо діє від імені всіх людейвідповідно до їх «волі».

Демократія і права людини

Зв’язок між правами людини і демократією глибокий і рухається у зустрічних напрямках: кожен в деякій мірі залежить від іншого, і є неповним без іншого.

Кожна людина має право брати участь в
управлінні своєю країною безпосередньо або
через вільно обраних представників.
Стаття 21, частина 1, Загальна декларація прав людини

Насамперед, значення рівності та автономії — також цінні права людини, а право брати участь в управлінні державою саме по собі є правом людини. Стаття 21 Загальної декларації прав людини говорить нам, що «Воля народу має бути основою влади уряду»: тому демократія — насправді єдина форма правління, яка сумісна з правами людини.

Проте «демократія» також є неповною без акцентування на повазі до прав людини. Беручи участь в управлінні державою по-справжньому, практично неможливо обійтися без людей та дотримання і поваги до їх основних прав. Розглянемо такі приклади:

1. Свобода думки, совісті і релігії (Загальна декларація прав людини, стаття 18). Це одне з перших прав, які необхідні в демократичному суспільстві: люди повинні мати можливість вільно мислити, щоб розуміти, що важливо для них, не будучи покараними за це. Уряди протягом всієї історії намагалися обмежити це право, тому що вони боялися, що якщо люди почнуть думати про інші форми правління, то це поставить під загрозу існуючу систему. Таким чином, вони обмежили людей у мисленні, щоб у них не було «неправильних» думок. (Такі люди відомі як в’язні сумління.) Проте суспільство без плюралізму думок не тільки є нетолерантним, але й обмежує свої можливості розвиватися в нових і, можливо, поліпшених напрямках.

2.   Свобода вираження (Загальна декларація прав людини, стаття 19). Важливо не тільки бути в змозі думати, що ви хочете, але і бути в змозі висловити цю думку вголос, якою б вона не була. Якщо люди не мають можливості обговорювати свої погляди з іншими людьми, або представляти їх у засобах масової інформації, то яким чином вони можуть «взяти участь» в державотворенні? Їх думка по суті є неважливою для суспільства.

Демократія не визнає сходу чи заходу; демократія — це просто воля народу.
Ширін Ебаді

3. Свобода мирних зборів і асоціацій (Загальна декларація прав людини, стаття 20). Це право дозволяє вам обговорювати ідеї з іншими людьми, які є вашими однодумцями, а також формувати групи за інтересами, або влаштовувати збори з метою протесту проти рішень, з якими ви не згодні. Можливо, така діяльність є іноді незручною для урядів, однак вона важлива для того, щоб різні погляди були почуті й прийняті до уваги. Якраз у цьому і полягає суть демократії.

Це тільки три напрямки прав людини, які нерозривно пов’язані з ідеєю демократії, але будь-яке порушення інших прав людини також є приводом для того, щоб люди мали змогу брати участь у державотворенні. Бідність, погане здоров’я або відсутність домівки — все це також є причинами, щоб голос людей був почутий і взятий до уваги, а також вплинув на вибір уряду. Такі порушення прав є просто неможливими для особи, обраної до уряду.

Перегляньте матеріал за посиланням:

Які права можуть порушуватись під час війни і як їх захистити?

Запитання практичної роботи:

І. Пригадайте:

1. Що таке права людини? (1 бал)

2. 2. Які покоління прав людини ви знаєте? (1 бал)

3. Які документи закріплюють права людини на міжнародному рівні? (1 бал)

ІІ. Прокоментуйте:

4. Сьогодні серед частини наших громадян, побутує думка, що права людини –

це виключно справа держави й людині не треба цим перейматись. Визначте власну позицію та обґрунтуйте її.   (2 бали)

ІІІ. Поміркуйте й доведіть:

5. Чи є права людини основою демократії? Чому? (2 бали)

6. Чому права людини вважають загальнолюдською цінністю? (2 бали)

7. Чи можуть під час війни порушуватися права людини і чи може це вважатися нормою? (3 бали)

Домашнє завдання на 17.10:

Закінчити практичну роботу.






Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Тиждень історії та права 2025

Тематична вікторина "Свічка пам'яті"