42. Практичне заняття Приклади маніпуляцій: аналіз та протидія.
12.02 Тема уроку: Практичне заняття Приклади маніпуляцій: аналіз та протидія.
Маніпуляція в медіа – це техніка цілеспрямованого викривлення інформації заради формування певного погляду, певного ставлення до тієї або іншої проблеми/особи/явища. Прикладами маніпуляції в медіа можуть бути:
- надання неповної інформації;
- навмисне приховування певного аспекту інформації;
- зміщення акцентів у повідомленні;
- висмикування з контексту тощо.
Фейк – це навмисно зманіпульована новина. Іноді фейки – це абсолютні вигадки, фікція
Завдання 1. Інформація чи маніпуляція?
Мета: закріпити вміння розрізняти інформаційні та маніпуляційні повідомлення. Перейдіть до гри за qr-кодом та пройдіть її.
Заголовок – це дуже важливий елемент статті. Одна з його функцій – уразити читача й змусити його прочитати матеріал. Саме тому в заголовки журналісти часто додають елементи драматичності, сенсаційності. Особливо часто цим зловживають бульварні видання. Справа в тому, що значна кількість людей не читає всіх статей у газеті, на сайті, переглядаючи тільки заголовки. Саме цю особливість читання використовує пропаганда. Сенсаційні заголовки особливо типові для таблоїдних, «жовтих» газет. Знову ж, їхня мета – привернути увагу й емоційно зачепити читача. Гра на емоціях – невіднятний складник маніпуляцій.
Аналіз заголовка ґрунтується на трьох питаннях:
- Як ви думаєте, чи фейки вони?
- Чому ви зробили такий висновок?
- Яким чином можна перевірити правдивість заголовків?
Наприклад: Заголовок "З наступного місяця доступ до фейсбуку буде коштувати $3 на місяць" - це фейк, Я так думаю тому, що це соціальна мережа для спілкування. Їм вигідно, щоб у них було багато користувачів, бо це приносить прибуток власникам. Цей заголовок можна перевірити на самому сайті «Фейсбуку», де написано, що сервіс повністю безплатний і так буде завжди.
Заголовки для аналізу:
Білорусь відмовляється від своєї грошової одиниці й переходить на російський рубль
Облрада Закарпаття проголосувала за приєднання цієї області до Угорщини
Мобільні оператори підняли плату за дзвінки в межах країни вдвічі
Стипендії будуть одержувати тільки малозабезпечені студенти
Учнів українських шкіл зобов’язали знищувати снігурів, тому що вони прилітають в Україну взимку з Росії
Завдання 3. Мова ворожнечі та ярлики ворожнечі
Досить часто журналісти, бажаючи додати звичайній інформації про подію певної «родзинки», навмисне акцентують в тексті на інформації про те, що винуватець події – переселенець із Донбасу або Криму, при тому що ця інформація не має суспільного значення і не відіграє жодної ролі, крім негативної – укорінення у свідомості адресата маніпуляції про те, що всі переселенці – потенційні злочинці. Так формується стереотип розділеності українців на «справжніх» і «другорядних» (донецьких, луганських, кримських), що підкріплюється негативно оцінним позначенням на кшталт «донецький мажор», «кримськотатарський біженець», «знахабнілі донецькі», «понаїхали біженці» тощо. Публікації такого роду можуть супроводжуватися прихованою або навіть явною ідеєю того, що рівень злочинності в містах різко зріс у зв’язку з переміщенням до них жителів Криму та Донбасу. Гра змістом може відбуватися з самим позначенням внутрішньо переміщених осіб. Існує суттєва різниця між термінами «біженці» та «вимушені переселенці». Саме у використанні в медіа некоректного поняття «біженці» приховано непряму оцінку і можливість докору переселенцям щодо їхньої власної волі, а можливо, й вини в тому, що з ними сталося.
Перегляньте відео з новин ТСН від 3 серпня 2015 року "Біженець з Донбасу облаштував в орендованій столичній квартирі газову заправку"
- Що ви думаєте про цей сюжет?
- На що ви звернули увагу?
- Чи помітили ви в цьому сюжеті слова/фрази, які можуть викликати негативне ставлення?
Наприклад: «У тихому спальному районі Києва оселився біженець. Так його називають сусіди. Проте ні імені, ні місця, з якого перебрався сюди чоловік, вони не знають».
Завдання 4. Новина - фейк!
Спробуйте створити новину-фейк на свою або обрану із запропонованих тему, використовуючи при цьому якнайбільше способів для створення фейків і викривлення інформації. При цьому в новині обов’язково повинна бути хоч якась правдива інформація. Для виразності можете додати візуальних джерел: фото можна намалювати, а відео описати на словах.
Пропоновані теми:
- Випадок на турецькому курорті (автобус упав з моста; відпочивальники вчинили бійку; відпочивальник, пірнаючи з аквалангом, знайшов стародавню амфору).
- Економічне досягнення Білорусі (рекордний урожай зернових або овочевих; будівельний бум, прорив на міжнародній арені).
- Події навколо біженців зі Сходу й Африки в Європу (рекордна кількість загиблих або, навпаки, врятованих під час подорожі морем).
Коментарі
Дописати коментар