1. Реалізація ялтинсько – потсдамських домовленостей лідерів провідних держав.
Запишіть дату та тему, план уроку. Опрацюйте матеріал та дайте письмові відповіді на питання.
План уроку:
1.
Риси Ялтинсько-Потсдамської системи міжнародних відносин.
2.
Організація Об’єднаних Націй (ООН). Спеціалізовані організації під егідою ООН.
3. «Загальна декларація прав людини» (1948 р.) і міжнародні пакти про права людини (1966 р.).
Навчальний матеріал.
1. Система міжнародних відносин, утворена внаслідок рішень Ялтинської
та Потсдамської конференцій, на десятиліття визначила долю Європи та відносини
між Заходом і Радянським Союзом. Після закінчення Другої світової війни зникла
потреба воювати зі спільним ворогом. Ялтинсько-Потсдамська система міжнародних
відносин стала інструментом розколу між учорашніми союзниками й поділила світ
на «сфери життєвих інтересів» двох наддержав — США та СРСР.
• Проаналізуйте схему. Які ознаки
Ялтинсько-Потсдамської системи є найважливішими? Обґрунтуйте.
Ознаки
Ялтинсько-Потсдамської системи міжнародних відносин
Конфронтація між наддержавами спричинила поділ Європи на два озброєні табори, очолювані СРСР ( Організація Варшавського договору - ОВД) і США (НАТО - Північно - Атлантичний альянс). Унаслідок ворожнечі між ними розпочнеться Холодна війна, яка буде виражатися у напруженості міжнародних стосунків, нарощуванням армії та військових потенціалів країн (так звана "гонка озброєнь") та локальними збройними конфліктами.
2. Установча конференція ООН відбулась у квітні-червні 1945 р. в м. Сан-Франциско. У ній узяли участь делегації 50 держав, зокрема й України.
Перегляньте відео.
Головним політичним консультативним органом ООН є Генеральна Асамблея, у якій кожна держава має один голос. Для ухвалення рішень щодо підтримання миру й безпеки, прийняття до ООН нових країн, бюджетних питань потрібно дві третини голосів, щодо інших питань — проста більшість. Рада Безпеки відповідає за підтримання міжнародного миру й безпеки. До її складу входить 15 країн: п'ять постійних членів (США, Китай, Велика Британія, Франція, Росія), ще 10 обираються Генеральною Асамблеєю кожні два роки.
Ознайомтеся зі структурою ООН. Як Ви вважаєте, чи виконує Організація Об'єднаних Націй свої завдання у XXI ст.? Які нові повноваження чи зобов'язання доцільно надати ООН на сучасному етапі?
Перегляньте інформацію за посиланнямООН і війна в Україні
3. Комісія ООН з прав людини підготувала білль про права людини. Першу частину білля було ухвалено Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 р. як Загальну Декларацію прав людини. Це один з найважливіших гуманітарних документів сучасності, який проголошує верховенство прав людини.
Декларацію ратифікувала більшість держав світу, зокрема й Україна. Правових наслідків, які примушували б дотримуватися Декларації, не існує. Однак держави світу вважають її правовим актом, у якому закріплені важливі принципи: право на життя, рівний правовий статус, невтручання держави в приватне життя, соціально-економічні й політичні права та свободи людини, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, соціального походження, майнового стану тощо.
Значення Декларації полягає в тому, що вона ввібрала стандарти прав людини, до яких повинна прагнути кожна держава світу. Декларація донині є мірилом дотримання прав і свобод людини як на рівні країни, так і в планетарному масштабі.
Другою частиною міжнародного білля про права людини вважають розроблені в 1966 р. Міжнародний пакт про економічні, соціальні й культурні права та Міжнародний пакт про громадянські й політичні права. В обох документах зафіксовано зобов'язання держав забезпечувати дотримання прав людини, створювати умови, за яких людина може користуватися не тільки економічними, соціальними, культурними, а й громадянськими та політичними правами. Також в обох пактах проголошується право народів на самовизначення, економічний, соціальний та культурний розвиток, підтверджується рівність прав чоловіків і жінок. Міжнародний пакт про громадянські й політичні права гарантує право на життя, захист від рабства та незаконного утримання в неволі; гуманне поводження з ув'язненими; свободу пересування та свободу вибору місця проживання; захист від незаконного втручання в приватне життя людини; на недоторканність її житла. Також пакт захищає право на свободу думки, совісті, релігії; вільне вираження думок; забороняє пропагування війни, засуджує прояви національної, расової чи релігійної ненависті тощо.
Домашнє завдання
Дайте письмові відповіді на запитання:
1. Які ознаки Ялтинсько-Потсдамської системи є найважливішими? Обґрунтуйте.
2. Як Ви вважаєте, чи виконує Організація Об'єднаних Націй свої завдання у XXI ст.?
3. Як Ви вважаєте, чому в СРСР приховували від громадян текст Загальної Декларації прав людини? Чому цей документ влада вважала «антирадянським»?
Коментарі
Дописати коментар