15. Практичне заняття. Як діти можуть захищати свої права
24.10 Тема уроку: Як діти можуть захищати свої права. Практична робота.
Оберіть один з варіантів та виконайте письмово завдання. За потреби використайте довідковий матеріал.
Варіант 1.
Проаналізуйте наведені ситуації щодо міжнародних гарантій прав дитини та визначте, чи є в них порушення прав дитини. Вкажіть, які саме?
А За повідомленням курдського телеканалу Rudaw, майже 500 дітей у віці 12-15 років з іракських міст перевезені до навчальних таборів Ісламської держави. Деякі діти приєдналися до угруповання з примусу, а деякі — за власним бажанням, оскільки залишилися без сім’ї. Діти проходять підготовку у військовому таборі, деяких з них залучають до публічних страт полонених військових і заручників. Крім того, 12 дітей було страчено за спробу втечі з тренувального табору в місті Мосус.
Б За даними Офісу Генерального прокурора та Національної поліцій України, під час військових дій в Україні станом на 19 жовтня 2023 року загинуло 508 дітей, 1136 дітей поранено, 1623 дитини зникли, 19 546 дітей депортовані або примусово переміщені. 386 дітей вдалося повернути. Після депортації дітям відразу видають російське громадянство, постійно їх переміщують чи віддають на виховання до російських родин, змінюючи їм імена. Також у Росії впливають на свідомість дітей. Тож провівши там хоча б кілька місяців, діти повертаються до України з великими психологічними травмами. Точну кількість постраждалих дітей встановити неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України. (Інформація з порталу Діти війни )
В Після вивчення Конвенції про права дитини 15-річний Олег вирішив скористатися своїм правом про свободу думки. Прийшовши до школи, він висловив свою думку про це своєму вчителеві з географії. У розмові він використав нецензурні слова. Учитель у відповідь ударив Олега.
Г В 11-річної Вікторії виникла проблема. Мати, працюючи вахтером, часто не бувала вночі вдома, а батько досить часто приходив додому нетверезим і при цьому бив доньку за неслухняність і погані оцінки. Не витримавши постійних знущань, Вікторія розповіла про це класному керівнику, а той звернувся до директора школи. Однак директор заявив, що травм у дитини немає, тому це звичайна сімейна практика, яка необхідна для правильного виховання.
Д У Великій Британії вітчим 10-літнього Джона Веста бив хлопчика за найменшу провину, посилаючись на своє, закріплене законом, право на «розумну жорстокість». Рідний батько Джона від його імені подав позов до Європейського суду з прав людини. Яким, на вашу думку, було рішення суду, адже дії вітчима дійсно відповідали закону, який існував у той час у державі?
Варіант 2.
Проаналізуйте одну з поданих нижче ситуацій. Визначте, чи є в цій ситуації порушення прав дитини.
Запропонуйте алгоритм дій у конкретній ситуації.
- До кого варто звернутись за захистом прав дитини?
- Відвідайте сайт Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за поданим зразком складіть звернення до Омбудсмена.
- Або ви також можете звернутися зі скаргою до освітнього Омбудсмена, який розпочав свою діяльність в Україні з 1 січня 2019 року.
Мені 13 років. Моя країна веде війну з сусідньою державою. Капітан з нашої армії прийшов до нас додому і сказав, що якщо я вже великий та сильний, то мушу іти в армію й воювати за країну.
Ситуація 2.
Мені 15 років і я мешкаю у великому місті. Багато моїх друзів вживають алкоголь. Я також спробував і тепер роблю це щодня. Інколи поліція проганяє нас з місць, де ми збираємося.
Ситуація 3.
Мої брати ходять до школи, а я єдина донька, і моїй родині потрібна допомога по господарству. Тому я не відвідую школу. Мені 8 років.
Ситуація 4.
Коли мені виповнилося 12 років, я почав працювати на вугільній копанці по 12 годин на день. Тепер мені 14 років, і старший, що керує роботами на копанці, вимагає, щоб я працював ще більше.
Довідковий матеріал
1. КЛЮЧОВІ ПРАВА КОНВЕНЦІЇ ООН ЩОДО ПРАВ ДИТИНИ (спрощений каталог)
Дитиною є кожна людська істота до досягнення 18-річного віку, яка має такі права:
- Право на життя, виживання і вільний розвиток.
- Право на прізвище та ім’я.
- Право знати своїх батьків і користуватися батьківською турботою.
- Право підтримувати контакт з обома батьками.
- Право на возз’єднання з сім’єю, що перебуває в іншій державі.
- Право вільно висловлювати свої думки з усіх питань.
- Свободу думки, совісті, релігії.
- Право на повну інформацію, що сприяє добробуту дитини.
- Право на користування послугами системи охорони здоров’я.
- Право користуватися благами соціального забезпечення.
- Право на освіту.
- Право на відпочинок і розваги.
- Право на захист від економічної експлуатації.
- Право на захист від незаконного зловживання наркотичними засобами, психотропними речовинами, від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень.
- Право на гуманне ставлення, захист від незаконного та довічного позбавлення волі дітей, що перебувають у конфлікті зі законом.
Стаття 38
2. Держави-учасниці вживають усіх можливих заходів для забезпечення того, щоб особи, які недосягли 15-річного віку, не брали безпосередньої участі у воєнних діях.
3. Держави-учасниці утримуються від призову будь-якої особи, яка не досягла 15-річного віку, на службу до збройних сил. При вербуванні з числа осіб, які досягли 15-річного віку, але яким ще не виповнилося 18 років, Держави-учасниці прагнуть віддавати перевагу особам більш старшого віку.
4. Згідно із своїми зобов'язаннями, за міжнародним гуманітарним правом, пов’язаним із захистом цивільного населення під час збройних конфліктів, Держави-учасниці зобов’язані вживати всіх можливих заходів з метою забезпечення захисту дітей, яких торкається збройний конфлікт, та догляду за ними.
2. Як звернутися до Омбудсмена?
В Обмудсмена є свій сайт https://ombudsman.gov.ua/
Зразок написання звернення зразок
Як звернутися до освітнього Омбудсмена? Правила подання звернення (скарги)
Коментарі
Дописати коментар