2. Соціалізація особистості

Тема уроку: Соціалізація особистості



План уроку:

1. Поняття соціалізації. 

2. Етапи соціалізації. 

3. Суб’єкти соціалізації. 

4. Соціалізація як ресурс формування громадянської ідентичності. 

5. Соціалізація в сім’ї. Партнерські стосунки в сім'ї. 

Усі ми живемо у суспільстві та щодня контактуємо з людьми, які нас оточують: засвоюємо нагромаджені знання і досвід інших, налагоджуємо стосунки, пробуємо себе в різних ролях, вчимося самі і навчаємо інших — тобто соціалізуємося. Ми є частиною суспільства і, відповідно, шукаємо у ньому своє місце. Живучи у суспільстві, ми постійно нагромаджуємо певний соціальний досвід у вигляді знань, цінностей, правил поведінки для подальшої самореалізації. Дуже важливо формувати правильні моделі поведінки, розуміти свою роль у суспільстві та бути максимально корисним, враховуючи свої здібності та навики. Соціалізація — це безперервний процес, що триває усе життя людини. 

Під час взаємодії у суспільстві люди постійно набувають нового досвіду, що дозволяє успішно виконувати їхні певні соціальні ролі, які займають дуже важливе місце у процесі соціалізації. Це своєрідна модель поведінки, і дуже часто людина поєднує в собі декілька соціальних ролей: сина/доньки, друга, колеги, наставника тощо.

Агенти соціалізаціїце представники інститутів соціалізації, що в різних сферах життя взаємодіють з людиною й допомагають освоєнню соціальних ролей і норм. (вчитель, колега, сусід, знаменитість тощо)
Інститути соціалізаціїустанови, які впливають на процес соціалізації та спрямовують його. Конкретні групи, в яких особистість долучається до системи норм і цінностей і набуває соціального досвіду. (школа, місце роботи, вулиця тощо)
Особистістьусвідомлення людиною своєї індивідуальності, значення своїх якостей (свого Я) у суспільстві. 
Соціалізаціяпроцес входження індивіда в суспільство, засвоєння і відтворення соціального досвіду, опанування системи соціальних ролей для взаємодії на основі соціальних норм.
Соціальні нормиприйняті в суспільстві правила поведінки та співжиття, необхідні для здійснення спільних узгоджених дій.
Соціальні ролімодель поведінки в суспільстві. Дуже часто людина поєднує в собі декілька соціальних ролей: сина/доньки, друга, колеги, наставника та ін.


У житті людини розрізняють декілька етапів. Класифікації цих етапів дещо відрізняються, але в цілому вони подібні. Ознайомся з деякими з них.
 
Етапи соціалізації особистості
Етап життяТривалістьЕтап соціалізації
ДитинствоВід народження до 12 роківПочаткова соціалізація
ОтроцтвоВід 12 до 15 років
ЮнацтвоВід 15 до 25 років
ЗрілістьВід 25 до 60 роківПродовжена соціалізація
СтарістьВід 60 років
 
Наступна таблиця (за Еріком Еріксоном) деталізує деякі з цих етапів, та показує їх значення в житті людини. Адже на різних етапах життя особливості соціалізації впливають на формування наших особистісних якостей і визначають, якою особистістю ти будеш.


Потрапивши від народження в людське суспільство, дитина з немовляти розпочинає процес соціалізації. Перебуваючи в тісних відносинах у сім’ї, дитина засвоює ті соціальні норми, які спостерігає. У цей момент інститутом соціалізації є сім’я, а агентами соціалізації — батьки та інші присутні члени родини.
 
З віком процеси соціалізації поглиблюються і розширюються. Інститутами стають вулиця, дитсадок, школа тощо. І їх може бути декілька одночасно.
 
Єдиним агентом соціалізації, який впливає на людину впродовж усього життя, є сім’я. Саме у сім’ї ми формуємо основні життєві цінності та принципи, котрі неодмінно впливають на формування нашої ідентичності. Це перший і головний інститут соціалізації, через який ми засвоюємо основні соціальні знання та цінності, набуваємо вміння, необхідні для майбутнього життя в суспільстві. Сім’я є тим середовищем, де ми можемо отримати підтримку та пережити особисті періоди кризи. З огляду на це, варто пам’ятати, що існують різні сім’ї, і кожна формує власний спосіб життя, свою мікрокультуру. Проводячи паралелі, можна зазначити, що сім'я — це мініатюрна модель суспільства, клітинка, з якої складається будь-яка держава.

Сім’я передає нам уявлення про всі основні сфери життєдіяльності, виконуючи такі важливі функції:

1.репродуктивна функція (народження дітей)
2. господарсько - побутова 
3. психологічної підтримки 
4. рекреативна (відновлення, відпочинок) 
5. освітньо - виховна

Головним наслідком соціалізації є формування особистості!


Домашнє завдання:

Опрацювати матеріал теми, виписати основні поняття теми та вміти їх пояснювати.
Дайте письмові відповіді на питання:
1. Як ви розумієте значення вищеперелічених функцій сім’ї? 
2. Які додаткові функції сім’ї ви можете запропонувати? 




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Тиждень історії та права 2025

Тематична вікторина "Свічка пам'яті"